reklama

Srí Lanka – ostrov po ničivej byrokracii

Po nekonečnom rade mítingov so všetkými možnými vysokými autoritami som pochopil, že problémom číslo jedna na Srí Lanke nebude nedávna tsunami, ale nekonečná byrokracia. Tá spôsobuje, že sa k tejto obrovskej tragédii pridáva okrem ľútosti nad rozsahom prírodnej pohromy ešte aj pocit frustrácie. Frustrácie z toho, čo všetko by sa nielen tu, ale na celom svete dalo pohnúť dopredu, keby za všetkým nečíhala neprehľadná a ťažko pochopiteľná štruktúra úradov, „podúradov“, „nadúradov“, miestnych a národných autorít a neviem čoho ešte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

A aj keď začnete vybavovať všetky potrebnosti veľmi správne zhora u najvyššieho miestneho orgánu musíte si celú štruktúru niekoľko krát obehnúť kým sa dozviete to, čo potrebujete. Aj keď sa na Srí Lanke čoraz viac hovorí o decentralizácii, myslím že si nikto vlastne ani nevie predstaviť ako by sa to malo zrealizovať. Čo sa spraví s tou obrovskou masou úradníkov? A tak sa do toho nikomu moc nechce. A tiež myslím, že žiadna vláda sa nevzdá len tak toho, že všetko závisí iba na jej rozhodnutí.

 

Na to, aby ste tu niečo vybavili potrebujete absolvovať desiatky mítingov na úradoch, ktoré už podľa mena napovedajú, že vlastne robia to isté. A aby to nebolo také jednoduché, tak do toho prichádzajú desiatky medzinárodných organizácií, ktoré sa samozrejme kvôli koordinácii stretávajú na ďalších tuctoch mítingov a mítingov. A tak chodíme z mítingov na mítingy. Už len naučiť sa všetky tie skratky úradov dá zabrať - UDA, CHA, NHDA, GA, DS, GN, MaCRAP a tak všelijak podobne. K tomu ešte všetky skratky rôznych medzinárodných organizácií, ktoré sa sem nahrnuli, a máte prvý týždeň čo robiť.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Zdá sa, že peňazí je tu dosť. Slovenských 14 miliónov korún ani nestojí za reč. Tu sa hovorí o miliónoch, ale v dolároch, ak chcete byť zaujímavý. Ale to je možno práve našou výhodou. Nemusíte byť v nijakej veľkej štruktúre a môžete jednať veľmi rýchlo. A tak sme v celej oblasti prví, ktorí začínajú stavať domy. Hlavný problém je s pozemkami.

Srí Lanka je veľká asi ako Slovensko, ale žije to štyrikrát toľko obyvateľov. Nájsť voľné pozemky na stavbu tisícky nových domov je veľmi ťažké. Vláda totiž vydala nariadenie, že v pásme 100 metrov od mora sa môžu opraviť len domy, ktoré boli zničené nie viac ako na 40 percent. Takže tisícky ľudí majú dostať náhradnú pôdu a domy ďalej od mora. Ale kde tú pôdu zoberú neviem. Naša pôda bola jedinou vládnou pôdou, ktorá bola k dispozícii v celej oblasti Matara. Je na kopci nad morom, ale je vzdialená od mora len 400 metrov, takže určite ju budeme chcieť ponúknuť najmä miestnym rybárom.  Je to veľký úspech Katky – Nezbudy ktorá sem prišla z Afganistanu hneď po tsunami a ktorá znalá pomerov z ďalekého východu sa len tak nenechala odbiť a stále všetkých obiehala až jej nakoniec tú pôdu dali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Stavať môžeme hneď ako dostaneme pôdu. Tá už sa zdá byť skoro istá. Ale nič nie je také jednoduché. Boli sme si pôdu pozrieť a niekto ju už aj začal čistiť od hustého porastu pod kokosovým palmami. Musíte si predstaviť skutočnú džunglu, do ktorej sa Vám nepodarí vkročiť inak len s mačetou.

Najprv sme boli radi a mysleli sme si, že vláda len zastavila čistenie, aby sa dohodla s nami na našej predstave čistenia pôdy. Potešil som sa, že sa dohodneme, aby ponechali čo najviac stromov na pozemku. Bohužiaľ realita bola iná, príznačná pre Srí Lanku. Pred dvoma týždňami sa tu bol pred kamerami ukázať vraj samotný srílanský premiér. A tak mu prišlo vhod, aby za ním v plnom prúde pobehovali vojaci a ťažké stroje, ktoré „pripravujú pôdu pre stavbu prvých domov pre obete tsunami“. Premiér odišiel a my sme sa dozvedeli, že si zvyšných - odhadujem 80 percent máme dočistiť sami na vlastné náklady. A nielen to. Chcú od nás zaplatenie aj dotiahnutia všetkých sietí – teda vody a elektriny. Takže vlastne všetko majú spraviť „endžíou“ (NGO) a oni sa len budú chodiť fotiť pri stavbe domov, pre ktoré nepohli ani prstom. Zaťali sme sa. Predvčerom sme boli kvôli čisteniu pozemku za vedúcim jednej z dôležitých štátnych organizácií. Museli si na rozhodnutie nechať čas dva dni, lebo samozrejme ako ináč, museli sa na to opýtať ministra. Včera nám volali z inej inštitúcie, že teda stroje by aj mali, ale „diesel“ si musíme zaplatiť my. Nie! Musia predsa niečo urobiť aj oni! A zdá sa,  tento postoj sa nám nkoniec vyplatí. Po dnešných dvoch hodinách strávených na úrade mi nakoniec dali nádej, že to teda vyčistia, keď už sme takí neoblomní. Ale aj tak. Pokiaľ tam neuvidím stroje, neuverím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Srí Lanka je socialistická krajina. Má to aj v názve. O všetkom musí rozhodnúť premiér alebo prezidentka. Na veľký míting všetkých medzinárodných organizácií, NGO a miestnych zástupcov vlády v našej organizácií prišiel vrtuľníkom z Colomba aj šéf jednej z koordinujúcich štátnych organizácií. Vyzýval nás, aby sme sa pýtali, lebo on tu je predsa preto aby zodpovedal naše otázky. Keď sa podaktorí začali naozaj pýtať odpovedal, že na to sa máme pýtať pani prezidentky. Ale asi nikto nebol prekvapený. Na každom úrade Vás takto vždy keď prídete s nejakými otázkami len telefonicky prepájajú hore dole a ani Vám nepovedia kam a s kým vlastne hovoríte. Podávajú nám telefóny a od všetkého dávajú ruky preč. Tak to bude aj so všetkými povoleniami. Podávanie telefónov a vyčkávanie na odpoveď ministra, premiéra, prezidentky. Asi zájdem za Buddhom vo vedľajšom chráme...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

A k tomu všetkému to strašné horko. Ale o tom až nabudúce.

 

 

Palo Makýš

Palo Makýš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Palo vedie misiu nadacie Clovek v ohrozeni na Sri Lanke, pomaha obetiam tsunami a bojuje s lokalnou byrokraciou Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu