Úrady, politika a stále je dosť času – part 1.

Autor: Palo Makýš | 11.5.2005 o 11:15 | Karma článku: 3,38 | Prečítané:  1407x

Je to neuveriteľné, ale štyri mesiace po tsunami, ktorá len tu na Sri Lanke zmiatla z pobrežia vyše 70 tisíc domov, sa o nijakej veľkej výstavbe domov nedá hovoriť. A pritom nie je núdza o desiatky (možno aj cez stovku) organizácií, ktoré sú pripravené stavať hneď od zajtra. Kde je teda problém? Je to problém celého tretieho sveta. Obrovský neefektívny aparát nespočetného množstva úradníkov s prakticky žiadnymi právomocami.

Politika je robená z jedného miesta, v prípade Srí Lanky z úradu prezidentky Chandriky. A všetci ostatní len čakajú na stratégie, kritéria a usmernenia. Ako u nás za vlády jednej strany. Však Srí Lanka si ešte stále hovorí socialistická republika. A ja keď navštevujem úrady, tak si iba spomínam na služby a prístup za mojich mladých čias. Všade veľa ľudí, ktorí ma posielajú od jedného k druhému, takže zmysel má hovoriť iba s riaditeľom.

Každý riaditeľ, prednosta, tajomník a podobne má na stole malý zvonček, ako z bicykla. Je na ňom napísané „Made in India“. (Tak predsa tá India už začína byť veľkou exportnou ekonomikou!) Na ten zvonček počas jedného takého mítingu zazvoní aj zo päť krát. Keď treba doniesť nejaký dokument, vytočiť Colombo, odfotiť nejaký náš dokument, opýtať sa kto to mal vybaviť, keď sme sa o tom bavili minulý týždeň a samozrejme vždy na začiatku doniesť typický srílanský čaj s mliekom a s veľkou dávkou cukru na privítanie. Takže všetci tí ľudia okolo, sú tam len pre neho. Veľmi efektívny manažment. Zvlášť keď prídete na úrad, keď tam nie je nikto z vedenia. Všetci sedia v ležérnej polohe a v skupinkách prediskutúvávajú včerajšiu telenovelu.  

 

Dostať sa k riaditeľovi je pre domácich skoro nemožné. Vždy som sa preto cítil trochu nepríjemne, keď som videl zástupy ľudí čakajúcich na vybavenie, zatiaľ čo my sme vždy mohli ísť priamo za vedúcim bez čakania. Faktom je, že prichádzame s veľkými investíciami, ale je mi ľúto tých, čo v tomto systéme nemajú známych a musia ísť niečo vybaviť. Ako u nás vo veľkom pred rokmi a v malom vlastne stále. Ak nikoho na úrade nepoznáte, načakáte sa. Všetci vedia, že je to neefektívny systém, ale ktorá vláda bude mať odvahu prepustiť všetky tie stovky zbytočných úradníkov na ešte zbytočnejších oddeleniach v úradoch, o ktorých existencii sa Vám pred príchodom na Srí Lanku ani nesnívalo?

 

Momentálna oficiálna stratégia vlády v súvislosti s riešením krízovej situácie po decembrovej tsunami je politika akéhosi ochranného pásu na pobreží celej Srí Lanky, v ktorom nebudú žiadne obytné domy. Ten pás má na juhu 100 m a na severe a východe kvôli rovinatému povrchu až 200 m. Idea to nie je zlá a takýto nápad na tzv. Green belt, mal už Arthur Clarke, ktorý tu na Srí Lanke žije a tvorí už desiatky rokov. Má to niekoľko háčikov. V tom ochrannom páse žijú desiatky tisíc ľudí, z ktorých zďaleka nie všetci prišli o domy a z ktorých zďaleka nie všetci sa chcú vysťahovať. Pri prvom pohľade na niektoré takéto domy Vám je jasné, že tie domy sú v dobrom stave a nič im nechýba. Jediné, čo v takom ochrannom páse môže zostať sú hotely. Nuž neviem či za touto ideou nie je skôr snaha niektorých ľudí postaviť si hotely a pláže, ako nejaká snaha o ochranu ľudí pred ďalšou tsunami. A hlavne som zvedavý na tú silu, ktorá sem príde s bagrami a buldozérmi a začne búrať tieto niektoré naozaj pekné a udržiavané domy. My v tomto rozhodne nemienime hrať ani najmenšiu úlohu. Prišli sme stavať domy pre ľudí, ktorí prišli o domy kvôli tsunami, nie kvôli nejakej momentálnej vládnej politike.

 

Druhým háčikom je, že Srí Lanka je na počet obyvateľov na kilometer štvorcový jednou z najľudnatejších krajín na svete a voľnej pôdy tu veru nie je nazvyš. Nájsť voľnú pôdu pre tisícky domov je podľa môjho názoru v najbližších mesiacoch nemožné. A tak sa bude realizácia celého plánu ochranného pásu naťahovať na roky, až sa od nej začne upúšťať a zostane len pri plánoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?